Elektryczna obroża jako sposób na oduczenie psa złych nawyków

W opinii właścicieli psów panuje często przekonanie, że jedne psy są bardziej posłuszne, a drugie nieco mniej i zależy to od osobowości psa. Oczywiście temperament psa ma pewien wpływ na jego zachowanie jednak za to jakie nawyki posiada nasz pies jesteśmy odpowiedzialni My – właściciele.

Z pewnością należy się zgodzić, że psy ras myśliwskich wymagają więcej pracy z zakresu szkolenia. Psy myśliwskie takie jak na przykład Beagle mają bardzo wyostrzony instynkt łowczy, a co za tym idzie będzie go trudniej powstrzymać od ucieczek czy też zrywania się ze smyczy. Jednakże i takie nieposkromione czworonogi można wytresować.

Pierwsze w co należy się wyposażyć to cierpliwość i konsekwencja. Pies nie rozumie mowy ludzkiej, każde słowo odbiera jak sygnał. Po jego tonie, barwie głosu wnioskuje czego od niego wymagamy. Dobrym sposobem na tresurę jest więc szkolenie w której używana jest elektryczna obroża dla psa zwanej także obrożą treningową. Należy oczywiście pamiętać, że taki system treningowy nie zastąpi naszej komendy głosowej czy też pogłaskania w przypadku wykonania polecenia.

Obroża elektryczna jest narzędziem pomocniczym. Zestawy z obrożą elektryczną sprawdzonych producentów wyposażone są w ostrzeganie przed podaniem impulsu korekcyjnego. Formą ostrzegawczą może być dźwięk lub wibracja. Jest to delikatny bodziec, który zwróci uwagę psa na osobę prowadzącą szkolenie. Często nieposłuszeństwo wiąże się z tym, że pies jest zaaferowany czymś zupełnie innym, a nie tak jak wiele osób twierdzi „ze złośliwości”. Stąd pomysł producentów na wprowadzenie takiego bodźca, który przykuje uwagę psa na odpowiedniej osobie.

Jeśli jednak nie skutkuje dźwięk ani wibracja to mamy jeszcze do dyspozycji tak zwany impuls korekcyjny. Jest to małe wyładowanie elektrostatyczne, powodujące napięcie mięśni. Forma tego impulsu jest w odczuciu nieprzyjemna. Oczywiście każdy pies jest inny więc obroża elektryczna wyposażona jest w regulację natężenia takiego impulsu. Podczas tresury z elektryczną obrożą należy także pamiętać o komendach głosowych. To one wskazują co pies ma w danej sytuacji zrobić, a nie obroża elektryczna. Więc szkolenie przy pomocy takiej obroży bez naszego zaangażowania nie ma sensu.

Amatorom psiej tresury można polecić kilka modeli obroży treningowych, z których obsługą nikt nie będzie miał problemu:

Obroża elektroniczna 350M Trainer dla małych psów to zarazem system łatwy w obsłudze, a posiadający funkcje dużo droższych i skomplikowanych modeli. Podstawową zaletą tego systemu jest to, że obroża elektroniczna jest bardzo mała – zresztą zestaw dedykowany jest psom ważącym od 3.6  do 18 kg. Oba elementy tj. pilot i obroża zasilane są poprzez akumulatorki. Zestaw dysponuje także funkcją booster – czyli podwyższonym impulsem w sytuacji awaryjnej.

Dla tych, którym spodobał się zestaw 350m Trainer dla małych psów marki PetSafe, mamy dobrą nowinę. Otóż stworzono bliźniaczy model tego systemu, z tym że dla psów dużych ważących powyżej 18 kilogramów. Model ten to 900m Trainer i dysponuje on zasięgiem większym, bo 900 metrowym – większe psy biegają przecież znacznie szybciej :). Warto wspomnieć, że oba modele tej obroży treningowej PetSafe mogą być stosowane jako system treningowy dwóch psów.

Inne ciekawe produkty do tresury psów oferuje polska marka EasyPet. W ofercie znajdziesz zarówno obroże treningowe, obroża antyszczekowa jak i produkty typu elektryczny pastuch, który może być zupełnie niewidoczny w ogrodzie – chroniąc ogród przed niszczeniem go przez psy i koty, a jednocześnie zapobiegając ucieczkom zwierząt poza wyznaczony teren.
~ 4 paź 2010 ~

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.

Poczytajmy …

Ciekawostki ze świata psów

  • Uciążliwe szczekanie naszego pupila
  • Drzwiczki – zapewniają wygodę i bezpieczeństwo
  • Zabawki edukacyjne dla psów
  • Poskromienie złych nawyków z obrożą elektroniczną
  • Trening na odległość 300 metrów
  • Zabawki dla psów które bawią i uczą
  • Zabawki, które nie nudzą
  • Prawidłowy dobór obroży
  • Drzwiczki dla psów i kotów
Czy wiesz, że tresura psa, w której używana jest elektryczna obroża treningowa to szybki i skuteczny sposób na eliminację niechcianych zachowań psów ? Problemy z psami takie jak ucieczki, nadmierna pobudliwość, niszczenie rzeczy w domu i w ogrodzie, szczekanie, wycie psa i uporczywe ujadanie można eliminować ze skutecznością niedostępną przy innych formach szkolenia psa.